ТЕКСТОВИЙ ЗВІТ
ПРО РОБОТУ СЕРЕД ЧИТАЧІВ-ДІТЕЙ
БЕРЕЖКІВСЬКОЇ ПУБЛІЧНО–ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ
2018рік
Повна назва бібліотеки: Бережківська публічно–шкільна бібліотека
Адреса: вул. Молодіжна,43
с. Бережки, Дубровицького району Рівненської області
індекс 34160
Контактний телефон (068)7246572
адреса сайту http://beregki.dubrlibr.rv.ua/
адреса електронної пошти Berezhrilibr@ukr.net
бібліотекар: Покидько Любов Михайлівна
Місія, цілі, завдання, пріоритети в діяльності Бережківської публічно-шкільної бібліотеки .
Протягом звітного року бібліотека працювала у двох напрямках сталого розвитку
· „Рідний край ” (Українознавство. Краєзнавство);
· „Через бібліотеку в світ знань” (На допомогу навчальному процесу),
Місія бібліотеки полягала у накопиченні, створенні, збереженні й організації власних та світових інформаційних ресурсів, що відповідають вимогам навчального процесу,
а пріоритетними напрямками роботи у 2018році були:
·забезпечення навчально-виховного процесу та самоосвіти шляхом бібіліотечно-бібліографічного обслуговування учнів і педагогів.
·формування в в користувачі навичок незалежного бібліотечного користувача, інформаційної культури та культури читання;
· прищеплювання любові до книжки з метою, щоб читання стало внутрішньою потребою ;
·прищеплювання любові до Батьківщини,рідного краю, до рідної мови, до народних традицій;
Головне завдання нашої бібліотеки – служити інтересам Його Величності Читачу!
Найбільш вагомі події в діяльності бібліотеки за звітний рік.
1.3.Участь в акціях, програмах державного,обласного і районного рівнів. Міжбібліотечна взаємодія. На протязі року бібліотека шляхом популяризації книг та читання та проведенням різних форм роботи залучала своїх користувачів до участі в реалізації:
♦ національної програми виховання учнівської молоді на 2008-2020рр. В рамках програми проходили масові заходи приурочені Дню Соборності України, Дню рідної мови, Дню пам'яті і вшанування жертв другої світової війни, Дню Конституції, Дню Незалежності та інших дат,що сприяли формуванню у користувачів бібліотеки ціннісних ставлень до держави, екології, історії, самого себе,що сприяло формуванню ціннісних ставлень до держави, екології, історії, самого себе.
♦ До 10-ліття дій безпеки дорожнього руху оголошеного Генеральною Асамблеєю ООН для дошкільників проведено ситуаційну гру для дітей «Червоний. Жовтий. Зелений» та годину спілкування з використанням мультимедійної презентації «Знай і виконуй правила дорожнього руху». (5-7кл.). Метою даних заходів було: повторити з читачами правила дорожнього руху, розширити їх знання; навчити їх орієнтуватися на вулиці, знаходити вірні рішення, бути обачними та спостережливими. Виховувати дисциплінованість, точність, безпечність поводження на вулицях.
♦ У 2018 році бібліотека продовжила відзначення подій Української революції 1917-1921років.З нагоди цього до уваги відвідувачів бібліотеки була представлена тематична книжкова виставка «Це нашої історії рядки…», а з користувачами 7-9 кл. проведено історичну годину « Українська революція 1917-1921рр. Сто років боротьби». Яку підготував та провів учитель історії Петрушко М.В.» Присутні прослухали історичну довідку та переглянули відео-хроніки революційних подій.
♦100-річчю бою під Крутами присвячена година пам'яті Герої Крут – цвіт української нації. Пам’ятай про Крути! (5-9кл.)
♦ Проходили заходи у зв’язку із 85-ми роковинами Голодомору. Тож до уваги читачів-дітей діяли книжково-ілюстративні виставки «Голодомор:Чорна сповідь моєї Вітчизни» та « Україна пам’ятає-світ визнає», а з користувачами (7-9кл.) проведено годину пам'яті жертв Голодомору та репресій «Чи можливо, чи таке можливо, чи колись повірить чоловік, що багаті українські ниви народили 33-й рік?»
У 2018 році бібліотека отримувала 2 назви періодичних видань для дітей:
◊ Бедрик
◊ Однокласник;
2.2 ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ДІЯЛЬНОСТІ.
Користувачами Бережківської публічно-шкільної бібліотеки є 168 читачів-дітей.
Книговидача літератури за рік склала 4679 екз. Показник середнього відвідування становить13,4,а середнього читання 27,8 одиниць на рік.
2.3 Проведені заходи спрямовані на залучення користувачів, удосконалення їх обслуговування (інновації у бібліотечному та довідково-інформаційному обслуговуванні)
Величне свято Воскресіння. Виставка-інсталяція до Великодня (1-9кл.)
Ви перемогли – ми пам’ятаємо. Історична вітрина До Дня пам’яті та примирення жертв Другої світової війни.(5-9кл.)
Є на Землі країна Україна із серцем, що йменується Майдан. Виставка-панорама за книгою « 94 дні»(7-9кл.)
Зимонька вітає нас. Виставка-інсталяція (1-9кл.)
Головними напрямками популяризації літератури залишались питання відродження української національної культури, краєзнавство, розповсюдження екологічних знань, відзначення ювілейних дат письменників та поетів шляхом книжкових виставок-портретів та літературних годин «Любіть Україну...» Поетичне знайомство(до 115-річчя від дня народження українського поета Володимира Сосюри(6кл.),
Анатолій Давидов – письменник своєї землі. До 80-річчя від дня народження українського письменника(3-4кл), «Ні , я жива! я буду вічно жити…»Літ. год. 105 років з дня смерті Лесі Українки, української поетеси(8кл.), У доброму світі поетеси. Перегляд презентації до115річниці від дня народження Н.Забіли( 2-3кл.), української письменниці, Єднаймо душі словом Кобзаря. Літмоб(1-9кл.) , Високих літ високий лет. Літ. портрет до100- річчя від дня народження Олеся Гончара (1918-1995), українського письменника, У пам’яті, в душі, у слові… літературний гід до85 річчя від дня народження В. Близнеця (1933-1981), українського прозаїка (5-6кл.), Славетні імена Рівненщини. Краєзнавчий олімп до Всесвітнього Дня книги(5-9кл.), Поетичне слово – еліксир дитячого мозку, повітря крил думки. Літературна виставка-портрет до дня народження. В.Сухомлинського(1-9кл.)
На протязі року діяла виставка книг-ювілярів 2018 «Ювілейний книгоград». Метою цих було - збагатити знання юних читачів про письменників, допомогти їм скласти цілісне уявлення про них як про митців, громадян; розвивати мислення учнів, навики висловлювання та узагальнення своїх думок, виразного читання ліричних творів, потяг до пошукової діяльності,виховування патріотичних почуттів.
Робота з основними читацькими групами (Головні тенденції у запитах користувачів,їх задоволення). Аналіз читацького контингенту).
- З метою виявлення інформаційних запитів користувачів проводились аналізи читацьких формулярів вікових груп та анкетування на тему «Я і бібліотека».
Складалися рекомендаційні списки літератури різноманітної тематики та для різновікових категорій читачів: «Рослини і тварини України», для дітей складено рекомендаційний список літератури «Україна рідний край», «Для тих хто не любить читати», «Дива і таємниці природи» для читачів середнього шкільного віку.
♦ Формування національно-патріотичної позиції населення. Популяризація державної символіки.
Соборність рідної землі – основа нації й народу. До Дня Соборності та Свободи України. Тематична викладка літератури.7-9 кл.
З метою формування національної свідомості читачів, виховання у них почуття патріотизму та з нагоди відзначення Дня Соборності України проведено інформаційну год. до Дня Соборності та Свободи України. Знай свою історію, вона єднає нас. (5-9 кл. )
Герої Крут – цвіт української нації. Пам’ятай про Крути! година пам'яті присвячена 100-річчю бою під Крутами. 5-9 кл.
Афганістан: Подвиг. Пам’ять. Книжково-ілюстративна виставка: (до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.) та проведено годину пам'яті з читачами 7-9 кл. «Ми тебе пам’ятаємо» присвячено нашому односельцю Михайлу Коєті.
Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе навіки. Патріотична відео-година пам'яті Небесної сотні До Дня Героїв Небесної Сотні .5-9кл.
Небесна Сотне, Ви тепер святі. 5-9-кл Година-реквієм. пам’яті героїв Небесної Сотні. У глибокій скорботі учні та вчителі схилили голови перед тими, хто боровся за честь, правду і гідність, хто віддав своє життя за Україну. Переглядаючи страшні відеосторінки Майдану, кожен мимоволі віддавав шану тим, хто навічно пішов від нас, заради торжества справедливості пожертвував собою.Всі присутні мали нагоду побачити і закарбувати в пам’яті пронизливі погляди, юні обличчя кожного з Небесної Сотні. Учасники заходу провели усіх шляхом подій Майдану 20132014 років. Звучала задушевна поезія і пісня, щира спільна молитва. Бриніли сльози в очах небайдужих. Фінальним акордом стала пісня «Тільки щоб не даремно…», яка стала найбільшою мрією-закликом кожного українця про мирне небо над головою.
Шляхами болю й перемоги. Інформаційна година до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв ВВ війни в Україні . 5-7кл.
Я поділяю європейські цінності. Газетно- журнальна мозаїка до Дня Європи в Україні 5-9 кл.
До дня Конституції відвідувачам запропоновано книжкову виставку « Конституція України – символ незалежності держави». 1-9кл.
Це моя Україна, це моя Батьківщина. Кн.виставка до Дня Незалежності України. 1-4 кл.
Відроджена святиня – знамено України. Усний журнал Дня Державного прапора 2-4 кл.
Україна: вчора, сьогодні, завтра. Слайд-презентація. 7-9 кл.
Для читачів-дітей оформлено «Куточок маленького українця» . Тут представлені книжки про регіони Україна, історію, природу, світа та традиції українців.
Найбільшими мріями і сподіваннями усіх дітей є звичайно ж мир на нашій багатій і багатостраждальній землі. Саме тому, 21 вересня, проведено ряд акцій: для маленьких - конкурс малюнків на асфальті "Я малюю мир!" та загадування бажань з казковою жар-птахою. А учні 5-11 класів провели операцію "Роздуми про мир" - всі побажання діти помістили на фігурках голубів і об"єднали на карті України Схід і Захід. Ми щиро надіємося, що дитячі молитви принесуть довгожданний мир і спокій нашій Україні.
День захисника України – свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем українського козацтва, Днем створення УПА і є державним святом. Напередодні свята у співпраці із ЗОШ пройшла конкурсно-розважальна програма «» та проведено народознавчий екскурс 3-4 кл. «Козацтво в долі українського народу». Метою даної «подорожі» було розширення знань учнів про історію славного українського козацтва, виховання почуття патріотизму, національної гідності та побратимства, популяризація надбань і традицій славних запорожців – оборонців рідної землі , а також любові до України та поваги до історичної спадщини нашого народу. Також оформлено Виставку- хроніку «Козацькому роду нема переводу.»7-9 кл.
До Дня Гідності та Свободи проведено годину історії «Є на Землі країна Україна із серцем, що йменується Майдан. Та оформлено виставку- панораму за книгою «94 дні».
До Дня прав у бібліотеці була проведена гра-подорож «У країні прав» та оформлено ілюстративну виставку «Я маю право з учнями 3-4 кл. Метою гри-подорожі було закріпити знання про права та обов’язки, визначені загальною Декларацією прав людини та Конвенцією ООН про права дитини; формувати правові знання школярів, почуття власної гідності; розвивати навички співпраці та взаємодопомоги; виховувати любов до класу, школи, Батьківщини.
У ході гри діти працювали з «Квіткою прав дитини», «Телеграмами казкових героїв», «Обов’язками учнів», «Правовим деревом».
Популяризація здорового способу життя. У звітному році проведено цикл заходів, зокрема: «Шкідливі звички: міраж і дійсність. Правознавчий калейдоскоп до Дня боротьби із тютюнопалінням» (7-9)кл., «Шкідливі звички чи життя собі на втіху» про попередження правопорушень та формування здорового способу життя. Дискусійні гойдалки », «Хочеш бути здоровим – будь», тематична поличка( 5-9 кл.), та проведено екскурсію у світ лікарських рослин «Ліки в природі і на городі»(2-4кл.)
Масова робота з екологiчного напрямку. Оформляються книжкові виставки, проводяться різні масові заходи з метою виховання у читачів любові до навколишнього середовища. У звітному році з питань екології проведено: книжкова виставка-вернісаж «Палітра планети Земля», проведено еко-мандрівку «Перлина природи-заповідники»(5-7кл.), «Стоп-кадр». Екологічна фотовиставка до Дня Землі(5-9кл.), відео-екологічний урок «Чорна більЧорнобиля» (до Дня Чорнобильської трагедії)(5-7кл.) , до Всесвітнього дню захисту тварин для 1-4кл. «Про вусатих і хвостатих, сіро-буро-рудоватих»-Медіаподорож. екологічну гру «Хто любить квіти, той не буває злим» (до дня підснісника)5-7 кл.Найбільш вражаючим для присутніх стала година екокультури (5-9кл.) «Наша шафа», на якому розповідалося про речі, які ми носимо, чим відрізняються натуральні речі від синтетичних і яка одежа краща для здоров`я. Адже турбота про своє здоров`я стоїть в одному ряду з екологічними проблемами.
ДИВА СВЯТОГО МИКОЛАЯ" Театралізоване дійство для дошкільників та учнів 1-4 кл.відбулосі в сільському будинку культури. Свято Миколая особливе для діток тому, що він обов’язково дарує їм подарунки. На святі лунала пісня-молитва «Ой хто, хто Миколая любить», веселий сміх щасливих дітей, які подякували Миколаю за подарунки і щиро просили у Бога миру для України. Завітали на нього сільський голова Г. С. Красько та батьки дітей.
Протягом року в бібліотеці діяла акція «Подаруй бібліотеці книгу» на яку відгукнулося багато добрих людей - батьків, дітей, вчителів, які подарували хороші, цікаві книги. Серед них твори відомих сучасних дитячих авторів- Лесі Ворониної, Марини та Сергія Дяченків та інших цікавих книг. Всього подаровано 50 книг для дітей. Ще бібліотека брала участь у проектах від соцмережі «Фейсбук» «Я хочу читати» та отримала 24 книжки для молодших читачів. До Свята Миколая брали участь у проекті «Я люблю Миколая» отримали 25 книжок О. Зімби.
З метою попередження псування книг постійно проводилися профілактичні бесіди: ознайомлення читачів з правилами користування бібліотекою, перевірка повернутих читачами книг на предмет їхньої цілісності, бесіди з читачами про дбайливе ставлення до книги.
Влітку книжковий фонд було переведено на УДК (здрібнена десяткова класифікація)роздруковані та поклеєні поличкові роздільники для фонду та здійснена їх розстановка.
З читачами проводились бесіди про правила користування бібліотекою на тему «Книгу берегти-життя їй продовжити», бесіди при записі в бібліотеку .
-шляхом аналізу читацьких формулярів виявлялися боржники та активні читачі бібліотеки;
-відшкодування втрачених книг здійснювалось шляхом їх заміни ;
- обов’язкове підписання обхідного листа випускниками передбачає повний розрахунок з бібліотекою.
Популяризація книги та читання. Просування кращих зразків світової літератури.
По мірі надходжень нової літератури організовуються книжкові виставки «Сторінками нових книг», «Книги – це шлях до пізнання», виставка нових надходжень для дітей:«Бібліоновинки для кожної дитинки».
Запроваджені інноваційні форми роботи з дітьми:
Країна читалія на планеті літо Бібліопікнік
Сонячний промінчик на книжковій полиці. Бібліобар
Україна: вчора, сьогодні, завтра. Бібліофреш
Дивосвіт скарбів книжкових Літературний фреш.
Книжки про все на світі. Бібліомікс
Про батьківський край-запитай у книжки. Квест-мандрівка.
Щороку на весняних канікулах у бібліотеці проходив Тиждень дитячого та юнацького читання під назвою «Добрий день, книжковий тиждень!» Прийшла пора весняних канікул. А для юних шанувальників книги вона особлива - триває Всеукраїнський тиждень дитячого та юнацького читання.
Бібліотекар намагаються щоб він став справжнім тріумфом книги. Програма тижня завжди дуже насичена. В програмі тижня "Літературні таланти Рівненщини ",літературний перегляд ", літературний кругозір "Веселкові острови дитячої книги", подорож - знайомство "Книжковий дім - бібліотека", презентацію книжкової виставки "У книжці відкриваємо світи". А ще відбулася Посвята в читачі учнів 1 класу- «Вітаємо тебе, майбутній читачу».
До Міжнародного дня рідної мови: Виставка літератури «Барви рідної мови», З учнями 5-7 класів проведено свято мови «О,слово рідне!Мудре і прадавнє». До дня української писемності та мови:
В Україні проживаєш а чи мову її знаєш? Мовознавчий марафон. (7-9кл.)
Солов’їна барвінкова – українська рідна мова. Презентація книжкової виставки.
var container = document.getElementById('nativeroll_video_cont'); if (container) { var parent = container.parentElement; if (parent) { const wrapper = document.createElement('div'); wrapper.classList.add('js-teasers-wrapper'); parent.insertBefore(wrapper, container.nextSibling); } }